Connect with us

Lajme

Pajisja me letërnjoftime, ministri Sveçla jep lajmin e mirë

Published

on

Xhelal Sveçla thotë se deri në fund të këtij viti normalizohet situata lidhur me pajisjen e letërnjoftimeve

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka njoftuar se deri në fund të këtij viti, do të normalizohet situata lidhur me pajisjen e letërnjoftimeve të qytetarëve.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Sveçla tha se kriza globale e furnizimit me çipa e cila ka filluar gjatë periudhës së pandemisë vitin e kaluar, ka bërë që të ketë pritje të gjata për t’u pajisur me këtë dokument.

“Pas marrjes së detyrës, në fund të muajit mars jam njoftuar për nevojën e pajisjes me dokumente personale poashtu jam njoftuar me rrezikun e mbetjes pa dokumente personale për një periudhë të panjohur, si shkak i mungesës globale të çipave elektronikë. Kriza globale e furnizimit me çipa ka filluar në pandemi vitin e kaluar, dhe është intensifikuar edhe më shumë pas kërkesës së lartë me pajisje elektronike nga segmente të ndryshme të kësaj industrie”.

“Për njoftimin tuaj, çipat e letërnjoftimeve të Kosovës janë goxha të avancuar dhe nuk përdoren nga shumë shtete, si pasojë furnitori prodhuesi i dokumenteve bllanco nuk kishte mundësi të furnizojë me çipa letërnjoftimet për të prodhuar sasinë e kërkuar. Në situatën e krijuar në furnizimin e mjaftueshëm me letërnjoftimeve, Ministria e Punëve të Brendshme pas shumë analizave ka vendosur që rezervat e stokut t’i përdor për raste emergjente. Me një vendim kam zgjatur afatin e letërnjoftimeve ekzistues rastet emergjente për të cilat letenjoftimet e rinj janëe lëshuar, janë udhëtime tokësore përmes Serbisë, raste trajtimi dhe shkollimi jashtë Kosovës, dhe për 18 vjecarët që aplikojnë për herë të parë, kurse rastet jo emergjente kanë qenë në pritje deri më 23 nëntor 2021, kur agjencia e regjistrimit civil më kane njoftuar që kanë arritur 39 mijë copë letërnjoftime”, tha Sveçla.

“Agjencia e regjistrimit civil menjëherë ka filluar të punojë me kapacitete të plotë duke personalizuar rreth tre mijë letërnjoftime në ditë dhe atë sipas periudhës së radhës së aplikimeve, përfshirë kategoritë e aplikuara, ka rreth 70 mijë aplikime për letërnjoftime, ndërsa në stok gjendjen mbi 57 mijë. Në baza ditore, ARC personalizon tre mijë letërnjoftime, deri në fund të këtij viti do të kemi furnizime të reja dhe nuk parashohim asnjë problem lidhur me pajisjen e letërnjoftimeve”, shtoi Sveçla

Continue Reading

Lajme

Aksident zingjiror në Obiliq, krijohen kolona të gjata

Published

on

Një aksident trafiku zingjiror ka ndodhur rreth orës 22:00 në komunën e Obiliqit.

Sipas informacioneve fillestare, në këtë aksident kanë qenë të përfshirë disa vetura për shkak të ngricave në rrugë.

Si pasojë e aksidentit, janë krijuar kolona të mëdha.

Ndërkohë nuk raportohet për të lënduar.

Continue Reading

Lajme

Surroi: Kemi një qeverisje që nuk prodhon skandale

Published

on

Publicisti kosovar, Veton Surroi, ka thënë se tani Kosova është duke u qeverisur nga një qeveri që nuk prodhon skandale, për dallim nga, siç thotë ai, të mëparshmet, sidomos në fushën e menaxhimit të parasë publike.

“Kemi një qeverisje që nuk prodhon skandale, kemi një qeveri që ka një komshillëk me paranë publike, ne kemi pasur parti në vazhdimësi që kanë prodhur një skandal pas tjetrit sidomos në keq menaxhimin e parasë publike, nga ky aspekt kemi të bëjmë me një qeverisje të përgjegjshme”, ka thënë Surroi në Rubikon.

Sipas Surroit, me Vetëvendosjen në qeveri u krijuan mundësi transformative edhe brenda opozitës, duke i cilësuar zgjedhjet si demokratike dhe lëvizje e mirëfilltë politike.

“Një shumicë e rëndësishme fitoi zgjedhjet parlamentare, por njëkohësisht me këtë shumicë në pushtet u krijuan mundësitë transformative edhe brenda pozitës, kemi të bëjmë me një pushtet që ka krijuar një standard të ri në sjelljen e vet qeverisëse, dhe kemi një standard të ri edhe në opozitë. Kemi të bëjmë me një demokraci vitale e cila po forcohet dhe kemi të bëjmë me një garë pozitive, evoluimi, pos një pushteti qe po përpiqet të vendosë standarde të reja kemi një opozitë, një LDK më dinamike dhe një PDK më kreative, kemi të bëjmë me një lëvizje të mirëfilltë politike”, ka vazhduar ai.

Demokratizimi i zgjedhjeve Surroi thotë se është parë edhe në zgjedhjet e fundit lokale ku qytetarët votuan anëtarë të partive të ndryshme për pushtet qendror e lokal.

“Zgjedhjet vendore janë ndryshe, nga ato qendrore, ky tregon pluralizëm të skenës politike nga ajo që jemi mësuar t’i shohim përpara, pra nuk kemi barrikadizim brenda partisë, dhe një fluiditet i atillë është i shëndoshë në demokraci”, ka shpjeguar publicisti.

Surroi ndër të tjera tha se puna e kësaj qeverie mund të matët me buxhetin që do ta ndajë për vitin e ardhshëm.

“Këtë qeveri do matur me buxhetin që do ta sajojnë sivjet për vitin e ardhshëm”.

Ai foli edhe për raportet e Kosovës me jashtë, duke thënë se që nga pavarësia Kosova ka hyrë e dobët në politikën e jashtme dhe si e tillë është duke vazhduar.

“Kemi hyrë me dobësi në politikën e jashtme prej pavarësisë e tutje, nuk është përjashtim nga rregulli i deritanishëm as kjo qeveri”, ka shtuar Surroi.

Ai theksoi se dialogu me Serbinë është prioritet, edhe pse kjo qeveri nuk e kishte parë si të tillë.

“Edhe pse kanë thënë se nuk është prioritet, dialogu është prioritet”, ka thënë Surroi.

Ai foli edhe për serbët në Kosovë, për të cilët tha se kanë presion nga Beogradi.

“Serbët në Kosovë, për fat keq janë nën trysnin e Beogradit, dhe nuk e kanë lirinë e mjaftueshme të pluralizmit politik”.

Continue Reading

Lajme

Mos dilni jashtë, ajri në Prishtinë cilësohet i dëmshëm për shëndetin

Published

on

Ajri në Prishtinë i tmerrshëm, matësit e cilësojnë të dëmshëm për shëndetin

Rënia ekstreme e temperaturave ka sjellë edhe ajrin tejet të pashëndetshëm në Prishtinë.

Aktualisht, matësi i Ambasadës Amerikane tregon nivelin ndotës prej 183 Ppm.

Ky nivel është tejet i dëmshëm për njeriun.

Vlen të ritheksohet se çështja e ajrit të ndotur në kryeqytetin kosovar është ndër problematikat me të cilën prishtinasit përballen që një kohë të gjatë.

Shkaqe kryesore për këtë sipas vlerësimeve thuhen të jenë gazrat që lirohen nga veturat dhe djegia e qymyrit për ngrohje.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch