Connect with us

Lajme

Nuk ndalet Geci, ka një kërkesë të re për LDK-në: Të reformohet LDK-ja, ose do ta…

Published

on

Pas humbjes së LDK-së në zgjedhjet e 14 shkurtit, lideri i kësaj partie, Isa Mustafa ka dhënë dorëheqje.

Por, edhe pas kësaj dorëheqje, njëri prej shtatë vëllezërve Geci nga Llausha, po kërkon reforma të reja në LDK.

Nebih Geci, përmes një kërkese publike për LDK-në, ka kërkuar që të fillojnë reformat nga nëndegët dhe degët e LDK-së. Ai kërkon që mos ta pengoj askush këtë proces të reformave në LDK, ndryshe sipas tij, do të thërrasin protesta nga i gjithë vendi, që mos të deformohet procesi zgjedhor.

Lexojeni reagimin e Gecit:

Kërkesë:

Kërkojmë nga LDK të fillojnë reformat e thella filluar që nga nëndegët, si dhe degët e saj në të gjithë territorin e Kosovës, kërkojmë nga njerëzit që kanë shërbyer në LDK të mos bëhen naiv dhe mos të e pengojnë procesin e rifillimit të ri dhe të kontribuojnë në ndryshimin rrënjësor të të gjitha strukturave si në vend ashtu edhe jashtë vendit, duhet të ketë zgjedhje demokratike të pa ndikuara nga akterët e së kaluarës, nëse njerëzit të cilët e kanë katadandisur dhe rrënuar deri në këtë gjendje subjektin më të rëndësishëm të Kosovës LDK-në, ta kenë të qartë që djathtistet, Rugovistët, do të reagojnë ashpër ndaj atyre që tentojnë të e bllokojnë procesin e rimëkëmbjes së LDK-së, akademikët të heqin dorë nga ambiciet e tyre personale, të kontribuojnë për ndërtimin e LDK-së e jo për përmbushjet e dëshirave të tyre. LDK ka vend për të gjithë intelektualët, duhet të mendohet mirë dhe te veprohet dinjitetshëm dhe me kujdes të veçantë se kë po e pozicionojnë në vendet kyçe, përndryshe do të reagohet ashpër ndaj secilit që e bllokon procesin, nëse ndodh e kundërta do të thirren protesta nga i gjithë vendi dhe nuk do lejojmë që të deformohet procesi zgjedhor. Kërkojmë nga LDK të thirren të gjithë djathtistët, Rugovistët e LDK-së ku do që të jenë ata, këto zgjedhje e kanë dëshmuar që në Kosovë shumica absolute janë Djathtistë ku shifra e tyre e kap numrin mbi 350 mijë përkrahës të qendrës së djathtë, ku në këtë shumicë duhet të jenë njerëzit adekuat që dinë dhe duan të ndërtohet LDK me parime të shëndosha dhe me frymë Rugoviane që e duan Kosovën ta shohin në BE në NATO dhe në të gjitha strukturat euroatlantike. Dhe miqësi të përhershme me SHBA. Andaj kërkojmë që të bashkohen copat e ndara të LDK-së dhe të bëhemi bashkë si në kohërat e arta të presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. Kërkesa jonë është modeste dhe e pa ndikuar nga askush.

Continue Reading

Lajme

Fatmir Limaj: Jam i “befasuar“ me Albin Kurtin

Published

on

Kryetari i Nismës Social.demokrate, Fatmir Limaj, ka se p rocesi zgjedhor i 14 shku,rtit ka shkuar në rregull, por thotë që është i befasuar se si VV i ka dyfishuar votat.
Ai thotë se me kohë do të merren parasysh ato që ndodhën, por thotë se zhvillimet në Kosovë nuk ishin reale për këtë ndryshim.

Ai ka ko.mentuar rezultatin e partisë së tij, e cila nuk kaloi pragun, duke thënë se puna që kanë bërë në terren ka qenë e madhe.

“Është e vërtetë që kemi pasur vetëbesim duke marrë pa.rasysh aktivitetin në terren, punën ekipore. Mund të them se nisma nuk ka pa.sur asnjëherë më shumë fushatë se sa tani ën terren. Kemi qenë të bindur se ajo që mund të bëjmë si struktura dhe aktivistë në terren. Rezultati në fund, ajo që prodhoi rezultati zgjedhor. Doli që ne kemi qenë në garë politike shumë të paza.kontë për zgjedhje normale. Duke llogaritur se Kosova ka kaluar në demokraci normale, tash e disa vite bëjmë zgjedhje. Një proc.es demokratik. Nuk është hera e parë që kemi ndryshim sistemi.

Ajo që kemi parë është se janë zgjedhje përtej normales dhe no.rmalitetit demokratik. Kemi pasur parametra të jashtëzakonshëm në krahasim me demokracinë. Shihet se nuk kemi pasur një rezultat normal demokratik”, ka thënë Limaj në Pre.ssing..

Continue Reading

Lajme

Albin Kurti vjen me kushtet qe i ka vendosur për Serbinë!!

Published

on

Fituesja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ndonëse nuk e ka caktuar si prioritet dialogun me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve, thotë se ky dialog megjithatë duhet të ketë qasje të re.

Në këtë qasje, ndër të tjera kërkohet edhe përfshirja e Shteteve të Bashkuara.Zëdhënësi i LVV-së, Përparim Kryeziu tha për Radion Evropa e Lirë se dialogu duhet të ketë “së pari karakter transformues, të bazuar në parime e vlera për dallim nga ai transaksional, të bazuar në interesa momentale dhe me logjikën ‘duhet te japësh diçka për të marrë diçka’”.“Dialogu duhet të jetë trans-atlantik, në kuptim të koordinimit në mes Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, por edhe në kuptim të integrimit perëndimor si synim në vete për të dy palët.

Është në të mirë të të gjithëve që ky proces të jetë me parime të qarta dhe me qasje të sinqertë, duke synuar që të jetë gjithmonë në shërbim të popujve e jo qeverive të momentit apo individëve të momentit”, tha Kryeziu.LVV-ja në vazhdimësi e ka cilësuar dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli si jotransparent dhe i ka cilësuar si të dështuara shumicën e 33 marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel.“Shumica prej tyre ose nuk janë zbatuar fare ose pjesërisht. Kjo, bashkë me mungesën e transparencës që e ka përcjellë këtë proces, janë provë e mjaftueshme që dialogu ka nevojë për një qasje të re”, shtoi Kryeziu..

Continue Reading

Lajme

Qeveria në largim mbanë mbledhjen e radhës, merren edhe disa vendime

Published

on

Qeveria në largim e Republikës së Kosovës, ka mbajtur mbledhjen e radhës, gjatë së cilës janë marrë një numër vendimesh.

Sipas komunikatës për medie, Qeveria ka ndarë mjete buxhetore në vlerë prej 1,000,000 € (një milion euro), për mbështetjen e programeve ekzistuese dhe të reja, që lidhen me zhvillim rajonal dhe ndikojnë në zhvillimin rajonal të balancuar.

Të gjitha vendimet e Qeverisë:

Vendimi i parë i miratuar pas shqyrtimit në mbledhjen e sotme, ka qenë vendimi për vazhdimin e mandatit të kryesuesit të Komisionit për Het imi e Aks. idente dhe Incidenteve Aeronautike dhe Hetues i Aksidenteve dhe Incidenteve Aeronautike, Mirsim Beqiri; dhe anëtarit të Komisionit për Hetimin e Aksidenteve dhe Incidenteve Aeronautike dhe Hetues i Aksi denteve dhe Incidenteve Aeronautike, Arben Dika, mandati i të cilëve zgjat pesë (5) vjet.

Në vazhdim, kabineti qeveritar ka dhënë miratimin edhe për aprovimin e Planit për Implementimin e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike – Masa 15 “Mbështetje për programet ekzistuese dhe të reja që lidhen me zhvillimin rajonal përmes Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, që ndikojnë në zhvillimin rajonal të balancuar’’.

Për këtë qëllim janë ndarë mjete buxhetore në vlerë prej 1,000,000.00 € (një milion euro), për mbështetjen e programeve ekzistuese dhe të reja, që lidhen me zhvillim rajonal dhe ndikojnë në zhvillimin rajonal të balancuar.

Qeveria po ashtu, ka miratuar vendimin për rialokim të mjeteve në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal nga kategoria e shpenzimeve kapitale, konkretisht nga projekti: “Programi për zhvillim rajonal”, për 2 ( dy) projekte kapitale në përputhje me 2 (dy) aneks-marrëveshjet e mirëkuptimit për projekte kapitale të nënshkruara nga Ministri i Zhvillimit Rajonal dhe Kryetarët e Komunave. Mjetet e ndara do të ndahen për projektet si në vijim:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch