Connect with us

Sport

Nuk është Tomori e as Giroud, Milan po e bën transferin tjetër të madh nga Chelsea

Published

on

nuk-eshte-tomori-e-as-giroud,-milan-po-e-ben-transferin-tjeter-te-madh-nga-chelsea

Milan-Chelsea, boshti i ri i merkatos! Pas Tomorit dhe Giroud, mund të ketë transfer tjetër kuqezi! Detajet.

Milani dhe Chelsea prej kohësh kanë nisur negociatat për blerjen përfundimtare të Fikayo Tomorit. Klubi i diplomuar kohët e fundit fitues i Ligës së Kampionëve 2021, ka disa lojtarë që mund të heqë.

Të pakënaqurit, ose ndryshe ata që luajnë pak, duan të ndryshojnë ekip.

Ky është sigurisht rasti me Olivier Giroud dhe Fikayo Tomori, dy lojtarë në pronësi të Blues dhe që do të bashkohen me shumë mundësi me Milanin.

E ndërsa për anglo-kanadezin pritet vetëm zyrtarizimi, për sulmuesin e Francës do të hyhet në zemër të çështjes ndoshta pas Europianit.

Dy negociata krejt të ndryshme, të cilat kuqezinjtë synojnëë t’i mbyllin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Për Giroud është urgjente të gjendet një marrëveshje, duke shpresuar se Chelsea do të pranojë ta lirojë atë pa ndonjë kosto pavarësisht rinovimit.

Në fakt, duhet theksuar se në një premtim që Giroud i ka marrë drejtuesve ka të bëjë me faktin se lojtarit i është thënë se “nëse një ofertë nga jashtë të tërheq më shumë se sa qëndrimi te Chelsea, atëherë ne do të të ndihmojmë”.

Tomori tashmë ka kaluar 6 muaj të mrekullueshëm në Milanello, duke u bërë një idhull i tifozëve.
Dëshira për ta blerë atë plotësisht është e pashmangshme, por klauzola prej 28 milionë eurosh që Milani po përpiqet ta rregullojë duhet të paguhet.

Bisedimet me Chelsea janë të frytshme dhe pozitive, kështu që marrëveshja mund të vijë që këtë javë.
Por Milani dëshiron të tërheqë edhe më shumë nga skuadra e pasur e Chelsea.

Siç shkruan Gazzetta dello Sport sot, kuqezinjtë janë gjithashtu seriozë për një element të tretë që del nga Londra. Një playmaker që padyshim do t’i përshtatej lojës së Piolit.

Talenti në fjalë është marokeni Hakim Ziyech, një lojtar me teknikë dhe cilësi absolute, i cili ka ndodhet te Chelsea për rreth një vit.

Lojtari i datëlindjes ’93 kishte treguar të gjitha cilësitë e tij në Holandë, në kohën e Ajax, ndërsa në Premier League ai po lufton për formacionin.

Deri më sot, Ziyech duket të jetë blerja më pak e suksesshme e revolucionit Chelsea, e cila ka siguruar kohët e fundit disa nga talentet më të mira ndërkombëtare dhe të ardhshme.

Havertz, Pulisic, Ëerner ose Chilëell, të gjithë të konfirmuar në garën e shkëlqyer për Champions League. Me përjashtim të marokenit, që shpesh qëndronte në stol.

Prandaj ka të ngjarë që ish Ajax mund të kërkojë të provojë veten diku tjetër, larg Stamford Bridge. Milan duket shumë i interesuar, sepse do të ishte ideal në 4-2-3-1 të Pioli, si si një mesfushor i pastër sulmues, ashtu edhe si një sulmues i djathtë.

Pikërisht kjo e dyta – nëse konfirmohet rinovimi i Calhanoglu – do të ishte ideja e Piolit duke pasur kështu dy krahë tepër cilësorë dhe të fortë, që do të ndihmonin sulmuesin kryesor (Ibrahimovic dhe ose Giroud nëse vjen).

Nuk ka gjasa që kuqezinjtë do të jenë në gjendje të shpenzojnë vlerësimin prej 40 milion të kartonit, por hipoteza e huazimit është e gjallë.

Napoli i Spalletti është gjithashtu në gjurmët e Ziyech, i cili fillon të shikojë Italinë si një destinacion ideal të mundshëm.

Një mundësi shumë e mirë e tregut që me siguri do t’i bëjë njerëzit të flasin në javët në vijim.
Milani do të jetë në gjendje të përfitojë nga marrëdhëniet e shkëlqyera me Chelsea për të siguruar një lojtar fantastik.

Ka vetëm një pengesë të fundit: rroga! Në fakt, Ziyech fiton 7 mln euro në sezon, por Milani do të donte që të paguante gjysmën e rrogës dhe pjesën tjetër Chelsea.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sport

Futbollisti i Man City dëshiron largimin nga klubi

Published

on

Silva dëshiron largimin nga Man City.

Anësori Bernardo Silva, dëshiron largimin nga Manchester City.

Sipas ‘Duncan Castles’, Silva dëshiron të largohet nga City.

Arsyeja e dëshirës për tu larguar thuhet të jetë, pasi ai nuk e ka më rolin që e kishte dikur në skuadrën e ‘Citizens’.

Reprezentuesi Portugez, është i sigurt që ai do të tërheqë mjaft interes te klubet evropiane, madje thuhet se Barcelona dhe Atletico Madrid tashmë kanë filluar kontaktet me të.

Një marrëveshje e mundëshme me Barcelonën mund të përfshijë Ousmane Dembele që të dërgohet në Angli si pjesë e marrëveshjes.

Continue Reading

Sport

Brazil – Venezuela: Formacionet zyrtare

Published

on

Sonte (e diele) do nisë Kupa e Amerikës me ndeshjën hapëse mes Brazilit dhe Venezuelës.

Brazili është favorit në letër, andaj do bëjë atë që pritet duke provuar t’i arkëtoi pikët e plota.

Ndërsa, Venezuela do bëjë çmos për të bërë befasinë.

Formacionet zyrtare:

Brazil: Alisson; Danilo, Militao, Marquinhos, Lodi; Casemiro, Fred; Richarlison, Paqueta, Neymar; Jesus

Venezuela: Graterol; Gonzalez, Cumana, Martinez, Mago; Manzano, Martinez, Moreno, La Mantia, Casseres; Aristeguieta.

Ndeshja nis në ora 23:00.

Continue Reading

Sport

Mourinho për Eriksen: Dje qava dhe u luta, por sot duhet të festojmë sepse ai është gjallë

Published

on

Jose Mourinho, ka thënë se sot duhet të jetë një ditë feste, pasi Christian Eriksen është në gjendje të qëndrueshme shëndetësore, pas një arresti kardiak që e pësoi në fushë në ndeshjen hapëse të Euro 2020 kundër Finlandës.

Erikseni ra në fushë pa ndjenja dhe iu ndalë frymëmarrja në pjesën e parë të ndeshjes hapëse të Grupit B, të shtunën në Kopenhagë.

Mesfushori i Interit u kthye në jetë pasi mori tretman emergjent në fushë dhe më pas u dërgua urgjentisht në spital, ku tani është në gjendje të qëndrueshme shëndetësore.

Duke folur për Talk Sport të dielën, Mourinho tha se u lut dhe qau për ish-lojtarin e vet, të cilin e stërviti shkurtimisht në Tottenham, para se ai t’i bashkohej Interit.

“Sot nuk mund t’i ndalë mendimet për atë që ndodhi dje. Mendoj se sot është një ditë për të festuar, jo për t’u trishtuar. Fatmirësisht, futbolli është më i organizuar tani, me protokolle, doktorë dhe specialistë. Por besoj se Zoti po shikonte futboll në ato çaste. Të gjitha këto së bashku ia mundësuan Christianit të qëndrojnë në mesin tonë, me familjen e vet; të mbetet gjallë”, tha Mourinho për Talk Sport.

Ai shtoi: “Dje u luta, dje qava, siç kanë bërë miliona njerëz në botë besoj. Mendoj se shumë e kanë bërë, sepse futbolli i bashkon njerëzit. Në fund mund të festojmë sepse Erikseni është gjallë.”

Ekipet kombëtare të Danimarkës dhe Finlandës u pajtuan që ta rinisin ndeshjen në orën 19:30 dhe jo të presin deri të nesërmen në mesditë.

Danimarka e humbi ndeshjen 1:0 pas golit të Joel Pohjanpalos në minutën e 59-të, duke ia dhënë fitoren Finlandës në ndeshjen debutues në Kampionat Evropian.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch