Connect with us

Lajme

Mësohet rruga se si mund ta njoh Greqia pavarësinë e Kosovës

Published

on

mesohet-rruga-se-si-mund-ta-njoh-greqia-pavaresine-e-kosoves

Gazi amerikan mund ta detyrojë Greqinë ta njohë Kosovën.

Greqia është gati të ndërtojë një terminal lundrues të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në Alexandroupolis për të blerë gaz nga SHBA-ja dhe më pas ta shesë atë në vendet e rajonit duke e parë Kosovën si një klient kryesor për një termocentral me gaz, ndërsa autoritetet kosovare presin që plani i biznesit të gazit të çojë që Athina të njohë pavarësinë e saj në këmbim të ngritjes së statusit aktual të marrëdhënieve dypalëshe.

Burime Perëndimore, të përfshira në projektin LNG në Greqi dhe me diskutimet e vazhdueshme me autoritetet e Kosovës për një termocentral me gaz, i kanë thënë agjencisë së lajmeve dtt-net.com se mund të ketë një lidhje mes projektit të gazit dhe marrëdhënieve të Greqisë me Kosovën në të ardhmen, gjë që mund të çojë në ndryshimin e qëndrimit grek dhe të njohë Kosovën.

“Po, padyshim”, ka thënë sot për agjencinë në fjalë burimi që deshi të mbetej anonim, kur u pyet nëse projekti LNG në Greqi dhe përdorimi i tij për një termocentral me gaz në Kosovë pritet t’i forcojnë raportet mes Kosovës dhe Greqisë dhe që çojë në njohjen e shtetësisë së Kosovës.

Greqia është një nga pesë shtetet mosnjohëse të BE-së. Qiproja, Sllovakia, Rumania dhe Spanja janë katër tjerat.

Se marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Athinës janë në një momentum të ri, u tha edhe nga ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, gjatë një takimi që ai pati me homologen e tij kosovare, Donika Gërvalla në Prishtinë.

Gërvalla u tha gazetarëve se dy ministrat u pajtuan të “avancojnë” statusin e zyrës së Kosovës në Athinë nga “një e ashtuquajtur zyrë e thjeshtë ekonomike në një të ashtuquajtur zyrë të interesit” për çështje jo vetëm të natyrës ekonomike “por edhe politike”.

Ministrja tha po ashtu se njohja e pavarësisë së Kosovës nga të gjitha 27 shtetet anëtare të BE-së, përfshirë edhe Greqinë, do të kontribuonte në stabilitet të qëndrueshëm në Ballkanin Perëndimor.

Ministri Dendias sqaroi po ashtu se Greqia dhe Kosova pritet të hyjnë në një fazë të re marrëdhëniesh, ku sektori i energjisë do të jenë bërthama.

“Vizita ime këtu nënvizon përkushtimin tonë për avancim të mëtejmë të marrëdhënieve me ju (Kosovën). Dëshirojmë t’i zgjerojmë raportet tona ekonomike, raportet tona tregtare dhe për këtë arsye unë po shoqërohem nga zëvendësministri Kostas Fragogiannis, i cili është përgjegjës për marrëdhëniet ndërkombëtare ekonomike dhe tregtare. Kam kërkuar nga Kostas që t’i caktojë takimet në themel të marrëdhënieve tona në fushën e energjisë”, tha Dendias, transmeton Zeri.info.

Por, USA LNG përmes Greqisë e më pas në Kosovë siç planifikohet, nuk është gazi i vetëm nga i cili Kosova mund të përfitojë për një termocentral me gaz dhe për gazifikim.

Dendias tha se i tërë rajoni duhet të lidhet me tubacionin e BE-së i cili sjell gaz nga Azerbajxhani në vendet evropiane.

“Duke e rritur sigurinë e energjisë dhe diversifikimin e burimeve energjetike, ne besojmë se i tërë Ballkani Perëndimor duhet të lidhet në Tubacionin Trans-Adriatik përmes ndërlidhësve të gazit… Ne gjithashtu mund të ofrojmë njohuri teknike për uljen e varësisë nga linjiti dhe zgjerimin e përdorimit të burimeve të energjisë së rinovueshme… ”, tha Dendias, duke iu referuar impiantit aktual të linjitit në Kosovë.

Sipas burimit Perëndimor, autoritetet kosovare po e konsiderojnë mundësinë e përdorimit të LNG-së amerikane për një termocentral afër Prishtinës me rreth 200MWh si pjesë e strategjisë së saj për tranzicion në energji dhe diversifikim energjetik.

Continue Reading

Lajme

Ministrja Gërvalla e uron Izraelin për kryeministrin e ri

Published

on

Ministrja Gërvalla e uron Izraelin për kryeministrin e ri.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla-Schëarz, ka uruar Izraelin për zgjedhjen e një qeverie të re, në të njëjtën ditë kur opozita izraelite nëpërmjet mocionit të mos besimit e la jashtë koalicionit udhëheqësin 12-vjeçar të vendit, Benjamin Netanyah.

Kryediplomatja kosovare, përmes llogarisë së saj në ‘Tëitter’, ka shpresuar në thellim të bashkëpunimeve ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, derisa e ka falënderuar veçanërisht iniciuesin e mocionit të mos-besimit, Yair Lapid.

“Urime qeveria e re Izraelit dhe mikut tim të ri, Yair Lapid. Po shpresojmë në thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona. Paçi fat!”, thuhet në urimin e zëvendëskryeministres.

Përgjatë ditës së diel, udhëheqësi i opozitës Lapid fitoi mocionin e mosbesimit në Knesset, parlamenti i Izraelit, me 60-59 ulëse, duke e rrëzuar nga pushteti liderin më jetëgjatë në Izrael.

Lapid nuk do të bëhet fillimisht kryeministër. Në vend të tij, sipas një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, ish armiku i tij dhe avokati i ekstremit të djathtë, Naftali Bennett, do të kurorëzohet si udhëheqësi i ekzekutivit.

Bennett, i cili ka përjashtuar konceptin e shtetit të Palestinës dhe dëshiron që Izraeli të mbajë në kontroll të gjitha tokat, do të jetë kryeministër për dy vitet e para të një mandati katër-vjeçar përpara se t’i dorëzohet Lapid.

Continue Reading

Lajme

Agim Veliu e quan të pavlerë vendimin për shkarkimin e tij, thotë se Abdixhiku po luan “lojë të ndyrë”

Published

on

Agim Veliu e quan të pavlerë vendimin për shkarkimin e tij nga detyra e kryetarit të degës së LDK-së në Podujevë.

Agim Veliu ka reaguar pasi i është dorëzuar letra e shkarkimit nga detyra e kryetarit të degës së LDK-së në Podujevë nga kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku. Ai thotë se një vendim i tillë është i pavlerë dhe joligjor teksa ka hedhur edhe akuza ndaj Kryesisë së LDK-së dhe vetë Abdixhikut.

Ai thotë se fillimisht vendimin për shkarkim e ka marrë vesh nga mediat, ndërsa thotë se sot edhe zyrtarisht i është dorëzuar letra nga kryetari Abdixhiku.

“Të dashur anëtarë dhe simpatizantë të Lidhjes Demokratike të Kosovës – Dega në Podujevë. Ashtu siç është informuar tashmë edhe opinioni i gjerë, Kryesia Qendrore e LDK-së më 09.06.2021 ka marrë një vendim, sa skandaloz dhe në kundërshtim me Statutin e partisë, po aq edhe të pamoralshëm, duke caktuar në mënyrë arbitrare kandidatin në garën për Kryetar të Komunës së Podujevës në zgjedhjet lokale dhe në të njëjtën kohë të njëjtit ia delegon të gjitha kompetencat të udhëheqë me Degën e LDK-së në Podujevë. Për vendimin arbitrar dhe të paligjshëm të Kryesisë dhe të Kryetarit Abdixhiku, fillimisht isha informuar përmes mediave. Ndërsa, sot (e diel) më është përcjell vendimi skandaloz i nënshkruar nga kryetari i partisë, i cili nuk shquhet vetëm për shkelje të Statutit të partisë, por edhe për gabime drejtshkrimore, mbase nga ngutia për ta “përligjur” sa më shpejt shkarkimin Kryetarit të Degës në Podujevë”, shkruan Veliu në një status në Facebook.

Veliu këtë e quan “masakaradë” dhe thotë se Abdixhiku po luan “lojë të ndyrë” teksa thotë se vendimi nuk është në përputhje me statutin e LDK-së.

“Tërë kjo maskaradë e Kryetarit Abdixhiku dhe përkrahësve të tij në Kryesi nuk është asgjë tjetër veçse një lojë e ndyrë dhe përpjekje për ta kamufluar vendimin në emër të kinse riorganizimit të brendshëm (lexo: spastrimit të brendshëm), të prezantuar në “Platformën e Kryetarit të LDK-së 2021-2023”. Sado që dikush nga Kryesia u përpoq ta mohojë se ky vendim i paligjshëm e shkarkon Kryetarin e Degës, vetë teksti i vendimit i demanton diletantët e tillë politikë, të ulur në tavolinën e Kryesisë së LDK-së. “Të gjitha kompetencat e udhëheqjes së degës së LDK-së në Podujevë, i kalojnë kandidatit të LDK-së. Kandidati udhëheqë me Kryesinë e degës, zyrën e degës dhe bashkërendon aktivitetet me kryetarët e nëndegëve në Komunën e Podujevës”, thuhet në vendimin e nënshkruar nga Abdixhiku. Madje, me këtë vendim skandaloz mëtohet t’i merren kompetencat, jo vetëm Kryetarit, por edhe Kryesisë së Degës, e cila defaktorizohet plotësisht sipas nenit 4 të këtij vendimi, lidhur me formësimin e listës për asamble komunale”, shton Veliu.

Veliu thotë se do të mblidhet me Kryesinë e degës së LDK-së në Podujevë dhe do të analizojë situatën e krijuar.

“Një vendim i tillë jo legjitim, i atyre që e votuan dhe atij që e nënshkroi, nuk mund të quhet ndryshe, përveçse një atak i rëndë ndaj degës më të suksesshme në të gjitha proceset zgjedhore të pasluftës në Kosovë. As Kryesia e LDK-së dhe as kryetari i saj nuk mund të shkarkojnë as emërojnë një kryetar dege, të zgjedhur në procese të rregullta zgjedhore nga Kuvendi i Degës. Prandaj, për Degën e LDK-së në Podujevë dhe mua si kryetar i saj vendimi i 9 qershorit i Kryesisë Qendrore është jo ligjor dhe i pavlerë. Kryesia e Degës së LDK-së do të mblidhet gjatë ditëve në vijim, do ta analizojë me kujdes situatën e krijuar”, përfundon në reagimin e tij Veliu.

Continue Reading

Lajme

Gjakova shënon nesër ditën e çlirimit

Published

on

Gjakova kremton nesër 22-vjetorin e çlirimit.

Gjakova do të shënojë nesër 14 Qershorin – Ditën e Çlirimit, ku do të kujtohen dhe nderohen dëshmorët e kësaj komune, të cilët luftuan, sakrifikuan dhe flijuan jetën për liri.

Aktivitetet e shumta me rastin e kësaj dite do të fillojnë me homazhe te lapidari “Shokët e lirisë”, në sheshin “Agron Rama”, varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Meje dhe varrezat e martirëve në Çabrat, për të vazhduar me ndarjen e medaljeve për familjet e dëshmorëve të Komunës së Gjakovës.

Një program muzikor për fëmijë do të mbahet në Parkun e madh të qytetit, për të vazhduar me shfaqjen e mozaikut “Djemtë e Asfaltit”, punuar nga Alkent Pozhegu në Pallatin e Sporteve “Shani Nushi”.

Aktivitetet me rastin e 22-vjetorit të çlirimit, do të përfundojnë në mbrëmje me hapjen e ekspozitës kolektive Galeria e Arteve në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” dhe një koncert festiv në Parkun e madh të qytetit.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch