Connect with us

Lajme

Ky është mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm në botë

Published

on

ky-eshte-mikrocipi-me-i-vogel-dhe-me-i-fuqishem-ne-bote

Çipi i ri pritet të arrijë 45% performancë

Sfida e vazhdueshme e industrisë është të bëjë mikroçipa që janë më të vegjël dhe njëkohësisht më të shpejtë, më të fuqishëm dhe më efikasë të energjisë.

Të enjten, IBM njoftoi se ka krijuar një çip 2-nanometër, mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm i zhvilluar deri më tani.

Shumica e pajisjeve që japin energji për çip kompjuterik sot përdorin teknologjinë e procesit 10 nanometër ose 7 nanometër, me disa prodhues që prodhojnë çip 5 nanometër. Numrat më të ulët tregojnë procesorë më të vegjël, më të përparuar. Çipi i ri i IBM përdor teknologjinë e procesit 2-nanometër, një hap i madh përpara për komponentët e përdorur për të furnizuar gjithçka, nga telefonat dhe pajisjet e mençura të konsumatorëve te superkompjuterët dhe pajisjet e transportit.

Mënyra për të përmirësuar performancën e një çipi është të rritet numri i tranzitorëve, elementet thelbësore që përpunojnë të dhënat, pa rritur madhësinë e saj të përgjithshme. Çipet e reja 2-nanometër kanë afërsisht madhësinë e një thoi dhe përmbajnë 50 miliardë tranzitorë, secili me madhësinë e dy fijeve të ADN-së, sipas nënkryetarit të studimit, Mukesh Khare nga IBM.

Pasja e më shumë tranzitorëve do të lejojë gjithashtu që më shumë risi në lidhje me inteligjencën artificiale dhe kriptimin, ndër të tjera, të shtohen drejtpërdrejt në çip.

Çipi i ri pritet të arrijë 45% performancë më të lartë dhe rreth 75% përdorim më të ulët të energjisë, sesa çipat e sotëm më të përparuar me 7 nanometra, shkruan a2news. Me çip 2 nanometër, bateritë e telefonit celular mund të zgjasin katër herë më shumë, laptopët mund të bëhen dukshëm më të shpejtë dhe gjurmët e karbonit të qendrave të të dhënave mund të prishen pasi ato mbështeten në çip më efikas të energjisë.

Çipat me 2 nanometër pritet të hyjnë në prodhim duke filluar në fund të vitit 2024 ose 2025.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Lajme

Paralajmërimi i internistit: Edhe Kosova në rrezik nga varianti “Delta” i koronavirusit

Published

on

Janë shfaqur edhe rastet e para të një varianti të ri të SARS COV-2 të quajtur “Varianti indian” ose varianti “delta”.

Këto raste janë shfaqur në Britaninë e Madhe, por edhe Kosova me këtë rast mund të preket nga varianti “delta”.

Kështu të paktën po thotë internisti Driton Vela.

Vela në Edicionin Special në Klan Kosova tha se ky variant përhapet shumë shpejt dhe shumë lehtë.

“Sa për krahasim. Përderisa varianti britanik ishte 50 përqind më i transmetueshëm sesa varitanti klasik, varianti indian ose “delta” është 50 përqind më i transmetueshëm se varianti britanik. Kështu që po flasim për një virus i cili përhapet shumë shpejt dhe shumë lehtë”.

Ai theksoi vaksinat anti-COVID arrijnë efektin 90 përqind tek pasi personat të marrin edhe dozën e dytë të saj.

“Po, sigurisht. Meqenëse ky variant po arrijnë të bartet tek personat që e kane marrë vetëm dozën e parë të vaksinës, për shkak se mund të themi se “thembër e Akilit” e vaksinës është se pas dozës së parë nuk janë edhe aq efikase sikur ndaj varianteve tjera. Tek pas dozës së dytë efikasiteti arrin deri në 90 përqind. Pra, edhe ata që kanë marrë dozën e parë që mund të jenë bashkatdhetarët mund ta bartin. Prandaj, vera mund të jetë me rrezik për Kosovën për shkak se varianti mund të bartet me shpejtësi të madhe”.

Continue Reading

Lajme

Ky është personi që mbeti i vdekur nga therja me thikë sot në Gjilan

Published

on

Një 40 vjeçar me inicialet I.C nga Gjilani ka mbetur i vdekur, pasi është therur me thikë nga i dyshuari B.Z, po nga ky qytet.

Reporteri ka siguruar fotografinë e viktimës.

Ngjarja që ndodhi rreth orës 13:15 dyshohet se erdhi si shkak i fjalosjes së dyshes mes veti, pasi paraprakisht viktima e kishte kërcënuar të dyshuarin një natë më parë në shtëpinë e tij.

Edhe dëshmitarët që panë nga afër ngjarjen thanë se u tronditën me atë që panë.

Nga Spitali i Gjilanit konfirmuan se i ndjeri kishte vdekur në vend të ngjarjes teksa kishte plagë në qafë, gjoks, shpinë dhe dorën e djathtë.

Me urdhër të prokurorit, të dyshuarit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë derisa trupi i pajetë është dërguar për obduksion.

Continue Reading

Lajme

Dialogu Kosovë – Serbi, Mbretëria e Bashkuar del me qëndrim zyrtar

Published

on

Britania e Madhe del me qëndrim zyrtar për dialogun Kosovë-Serbi

Nënsekretarja Parlamentare për Fqinjësinë Evropiane dhe Amerikë në Britani të Madhe, Uendy Morton, ka dalë me qëndrim zyrtar pas takimit me Të Dërguarin Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Morton shkruan që ajo ia ka rikonfirmuar Lajçakut se Britania e Madhe e mbështet dialogun Kosovë-Serbi.

“Unë e rikonfirmova mbështetjen e Britanisë së Madhe për dialogun Kosovë-Serbi në takim me Të Dërguarin Special, Miroslav Lajçak. Ne u pajtuam që të vazhdojmë të ndërtojmë mundësi që të sigurojmë mundësitë për të siguruar një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme të normalizimit nga e cila do të përfitonte i gjithë rajoni”, u shprehë Morton në postimin e saj.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch