Connect with us

Sport

Guardiola me përgjigje intersante se kur do të drejtojë një skuadër italiane

Published

on

guardiola-me-pergjigje-intersante-se-kur-do-te-drejtoje-nje-skuader-italiane

Kur do të drejtojë një skuadër italiane? Përgjigje interesante nga Guardiola.

“Kur të jem 72 vjeç dhe të vij në Itali për të stërvitur, unë do të kërkoj Roberto Baggio të jetë ndihmësi im”, kështu thotë trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola.

Guardiola dhe Baggio luajtën së bashku në Brescia dhe strategu i Citizens foli për kohën e tij me legjendën italiane në një intervistë për Il Corriere dello Sport.

“Johan Cruijff gjithmonë fliste shumë për Baggion. Ai donte ta shihte atë në një ligë teknike siç ishte La Liga dhe ai pyeste veten nëse do të adaptohej në futbollin spanjoll”, ka thënë Guardiola.

“Baggio mund të kishte luajtur kudo, por në ato vite, ishte e pamundur ta bindje atë të largohej nga Seria A. Lojtarët më të mirë ishin në Itali, dhe të gjithë donin të luanin atje”.

“Unë dëshiroja të luaja jashtë vendit dhe kur drejtorët e Brescias, Mauro Pederzoli dhe Gianluca Nanni erdhën të më takonin në Barcelonë, nuk u desh shumë kohë që unë të pranoja. Ata më folën për Baggion, Toni, Calori, Petruzzi dhe binjakët Filippini. Mendova: ‘Nëse Baggio është atje, kjo do të thotë që ata duan t’i bëjnë gjërat seriozisht’. Dhe kisha të drejtë”.

“Baggio ishte futbollisti më i mirë dhe i trajtoi të gjithë në të njëjtën mënyrë, nga Presidenti te punëtorët e magazinës”.

Baggio u largua nga bota e futbollit dhe aktualisht jeton në fshat me familjen e tij tani.

“Ne po jetojmë në një shoqëri ku të gjithë presin të marrin njohje nga njerëzit që janë larg nesh, në vend se të duan nga ata që janë afër”.

“Baggio është e kundërta, ai preferon dashurinë e të afërmve të tij sesa të dalë në skenë në qendër. Të gjithë ne njerëzit jetojmë për atë që ndodh jashtë, duke harruar veten tonë. Ai preferon jetën e tij të brendshme, familjen e tij, Budizmin dhe shijimin e gjërave të vogla”.

“Kur të jem 72 vjeç dhe të vij në Itali për të drejtuar ndonjë skuadër, do t’i kërkoj të bëhet ndihmësi im. Do të përpiqem ta kthej në botën e futbollit. Po,r ju nuk mund ta bindni Baggio, ai vendos”, ka shtuar më tej Guardiola.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sport

Punë e kryer: Mourinho bën transferin e parë te Roma

Published

on

Roma me portier të ri.

Skuadra e Jose Mourinhos tashmë edhe zyrtarisht ka arritur marrëveshjen për blerjen e një portieri të ri.

Bëhet fjalë për Rui Patricion të Wolves i cili tashmë ka arritur një marrëveshje personale me Giallorossët për një kontratë me afat 3 vjeçar.

33 vjeçari portugez në këtë mënyrë do të bashkohet me bashkëkombasin e tij, Jose Mourinhon.

Patricio ka qenë portier i parë tek skuadra angleze qysh prej transferimit në 2018 nga skuadra e Sporting Lisbonës.

Continue Reading

Sport

Maldini s’ka të ndalur, afër transferit nga Bundesliga

Published

on

Milan në ndjekje të Kalajdzic të Stuttgart.

Milan ka identifikuar si objektiv të saj këtë verë, sulmuesin e skuadrës gjermane të Stuttgart, Sasa Kalajdzic, raporton Calcio Mercato.

Rossonerët tashmë janë takuar me agjentin e 23 vjeçarit për të arritur një marrëveshje për transferimin e tij këtë verë.

Kalajdzic sezonin që lamë pas shënoi 16 gola në 33 takime për skuadrën gjermane në Bundesliga.

Continue Reading

Sport

E çuditshme: Gattuso mund të largohet nga Fiorentina vetëm dy javë pas emërimit të tij

Published

on

Gattuso mund të largohet nga Fiorentina vetëm dy javë pas emërimit të tij.

Gennaro Gattuso mund të largohet nga Fiorentina.

Trajneri kalabrez thuhet se ka tensione me zyrtarët e klubit dhe pritet largimi i tij vetëm dy javë pas emërimit të tij në pozitën e trajnerit.

Sipas Gianluca Di Marzio, dallimi i objektivave dhe pikëpamjeve ndërmjet Gattusos dhe bordit të Fiorentinas thuhet të jetë arsyeja kryesore e largimit.

Gattuso nënshkroi kontratën me “Violan” me gjashtë qershor.

Sipas gazetarit, largimi i Gattusos është i paevitueshëm

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch