Connect with us

Lajme

Fillon punën biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova”

Published

on

fillon-punen-biblioteka-presidenciale-“dr.-ibrahim-rugova”

Nis punën biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova”.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në hapjen solemne të “Javës së Bibliotekës” teksa foli për rëndësinë që kanë bibliotekat për qytetarët dhe shtetin.

“Ndihem e nderuar që sot më jepet mundësia të ju përshëndes nga kjo ndërtesë që si studente kam kaluar shumë kohë. Kjo javë vë në pah rolin thelbësor që bibliotekat kanë në promovimin e leximit. Të dashur lexues dhe studiues për ne bibliotekat përbëjnë qendra të ruajtjes së kujtesës tonë të përbashkët dhe të promovimit të vazhdueshëm të saj, prandaj, ne kemi nevojë që ta bëjmë sa më të dukshëm rolin e bibliotekave dhe ta ruajmë funksionin e tyre si një ndër shtyllat e forta të popullit të Kosovës” the presidentja Osmani.

Osmani mes tjerash bëri të ditur se pikërisht në Ditën e Presidentit nis punën edhe biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova”.

“Kam nderin dhe entuziazmin e veçantë që pikërisht sot në ditën e hapjes së “Javës së Bibliotekës” por edhe në ditën kur me disa aktivitete po e shënojmë Ditën e Presidentit e shpallur si e tillë nga Presidenti historik, Dr. Ibrahim Rugova t’ua kumtojë qytetarëve të Kosovës lajmin se nga sot nis punën edhe biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova” e ndërtuar sipas modelit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe e cila po ashtu është fryt i bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet institucioneve tona në radhë të parë por edhe përkrahjes së pakursyer të miqve tanë nga SHBA-të”.

“Këtë vendim do ta pasojë edhe marrëveshja e bashkëpunimit me ministrinë që do ta nënshkruajmë këto ditë përfshirë institucionet vartëse të saj si: Bibliotekën Kombëtare, Arkivat e shtetit dhe Muzeun Kombëtar për ngritjen profesionale të bibliotekës presidenciale”.

Presidentja Osmani mes tjerash bëri të ditur se çfarë do të përmbajë biblioteka presidenciale “Dr. Ibrahim Rugova”.

“Kjo bibliotekë do të mbledhë dhe do të ruaj dokumente zyrtare e personale, artefakte e materiale historike që dokumentojnë historinë e shtet formimit dhe jetën institucionale të Kosovës mbi të gjitha në periudhën e rëndësishme të udhëheqjes dhe kontributit të presidentit historik – por edhe shumë bashkëpunëtorëve të tij të cilët edhe sot i shoh këtu”.

“Misioni i kësaj biblioteke do të jetë që t’ia ofrojë çdo qytetari mundësinë e qasjes në këtë arkiv duke mbështetur kështu hulumtimin dhe kuptimin më të mirë të historisë sonë kombëtare, vuajtjet dhe sakrificat e sfidat nëpër të cilat ka kaluar kombi ynë. Kjo bibliotekë do të jetë vend që promovon vlerat e demokracisë dhe shtetit të Kosovës që edukon dhe frymëzon gjeneratat e reja”, tha mes tjerash presidentja Osmani.

Continue Reading

Lajme

Mësoni këto veprime nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet

Published

on

Ndiqni këto veprime nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet.

Nëse e keni lagur telefonin tuaj në shi, e keni hedhur në ujë ose keni derdhur lëng mbi të, nuk jeni i vetmi.

Një studim sugjeron që 25% e përdoruesve të telefonave të mençur e kanë dëmtuar telefonin e tyre me ujë ose ndonjë lloj tjetër lëngu, përcjell Telegrafi.

Siç edhe dihet, depërtimi i lëngjeve në një telefoni të mençur mund të ndikojë në pajisje në disa mënyra.

Mund të çojë në: foto të paqarta, audio e zhurmshme, ose fare audio, një paaftësi për tu karikuar, ndryshkja e pjesëve të brendshme, ose një fund total për të gjithë funksionalitetin.

Dhe ndërsa telefonat e rinj reklamohen si “rezistent ndaj ujit”, kjo nuk do të thotë që ata janë të papërshkueshëm nga uji, ose plotësisht të imunizuar ndaj ujit.

Sidoqoftë, rezistenca ndaj ujit nënkupton që pajisja mund të trajtojë disa ekspozime ndaj ujit para se të ndodhë dëmtimi thelbësor.

Kështu, ekspozimi ndaj ujit është diçka që prodhuesit e kanë në mendje kur projektojnë telefonat, përcjell Telegrafi.

Por çfarë duhet bërë nëse ndodh një gjë e tillë?

1. Fikni pajisjen menjëherë dhe mos shtypni asnjë buton.

2. Fshijeni telefonin me “peshqir letre” ose një leckë të butë.

3. Shkundni butësisht pajisjen për të hequr ujin nga portat e karikimit, por shmangni tundjen e fortë pasi kjo mund të përhapë më tej lëngun brenda.

4. Hiqni kartën SIM.

5. Përdorni një pastrues ajri të kompresuar për të fryrë ujin nëse keni një të tillë. Shmangni përdorimin e një tharëse të nxehtë pasi nxehtësia mund të shkatërrojë pjesët prej plastike dhe të dëmtojë ekranin.

6. Thani telefonin (dhe posaçërisht portat) para një ventilatori.

7. Lëreni telefonin tuaj në një enë hermetike të mbushur me pako xhel silicë (ato pako të vogla që merrni brenda këpucëve dhe çantave të reja), ose një agjent tjetër tharës. Këto ndihmojnë në thithjen e lagështisë.

8. Mos e karikoni telefonin derisa të jeni i sigurt se është tharë. Karikimi i një pajisje me lëng ende brenda saj, ose në porte, mund të shkaktojë dëme të mëtejshme. Apple sugjeron të presësh të paktën pesë orë sapo një telefon të shfaqet i thatë përpara se ta karikosh.

9. Nëse hapat e mësipërm nuk ndihmojnë dhe jeni akoma i mbërthyer me një pajisje në dukje të vdekur, mos u përpiqni ta hapni vetë telefonin. Më mirë ta çojeni te një profesionist.

Continue Reading

Lajme

Nga e hëna ngritën temperaturat, ky është parashikimi i motit

Published

on

Ky është parashikimi i motit për deri ditën e hënë .

Në pjesën e dytë të javës mot shumë i ngrohtë, e priten edhe rrebeshe shiu. Nga e hëna më nxehtë, temperaturat edhe mbi 30 gradë Celsius.

Ditëve në vijim pritet të mbajë mot më jostabil, por shumë i ngrohtë. Orët e mëngjesit kryesisht fillojnë me intervale me diell, e gjatë ditës priten zhvillime të rrebesheve të shiut me bubullima, të cilat do të jenë më të shpërndara në vend, njofton Prishtina Weather.

Ditën e diel mundësitë për reshje mbeten më shumë përreth viseve malore.

Nga dita e hënë, gjatë javës së ardhshme të nxehtit nga Europa pritet të shtrihet edhe nga vendi ynë, që pritet të rrisë temperaturat maksimale edhe mbi 30C.

Indeksi i cilësisë së ajrit, gjatë kësaj periudhe do të jetë në në vlera të pranueshme dhe të mira, mirëpo kohëpaskohe mund të kaloj shkurtimisht edhe në mesatare.

Indeksi i rrezeve UV do të jetë në vlera të larta dhe shumë të larta, prandaj në këto ditë preferohet ekspozim më i ulët ndaj rrezeve të diellit përgjatë orëve të mesdites.

17.06 – Shumë ngrohtë. paradite kryesisht me diell. Ditën zhvillime të vransirave, e më vonë vende-vende priten rrebeshe shiu me bubullima.

18.06 – Mbetet mot shumë i ngrohtë. Paradite kryesisht me diell. Ditën vransirat shtohen, e vende-vende priten zhvillime të rrebesheve me bubullima.

19.06 – Vransira dhe intervale me diell. Pasdite me zhvillime të rrebesheve me bubullima.

20.06 – Më shumë diell, e gjatë ditës përreth viseve malore me mundësi për rrebeshe shiu me bubullima.

21.06 – Mot i nxehtë, kryesisht me diell.

Temperaturat minimale luhaten nga 13C deri 16C, e maksimalet nga 25C deri 27C, e të hënën rriten edhe deri në 30C.

Era do të fryj me intenzitet mesatar kryesisht nga krahu verior 3-12m/s.

Shtypja atmosferike lëviz pak mbi vlera normale, me tendencë të rënies në fundjavë.

Continue Reading

Lajme

Shtrihet në spital Shefqet Krasniqit, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus

Published

on

Shefqet Krasniqi shtrihet në QKUK, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus.

Hoxhë Shefqet Krasniqi është infektuar me COVID-19.

Gazeta inFokus mëson se hoxhë Krasniqi është shtrirë në Klinikën Infektive pasi iu rëndua gjendja shëndetësore.

E që Krasniqi ka probleme shëndetësore e kanë bërë të ditur edhe në faqen e tij ku njoftohen ndjekësit se në këtë javë ai nuk do të mbajë ligjëratën e përjavshme për shkak të problemeve shëndetësore.

“Këtë javë nuk do të mbahet ligjërata e përjavshme e tefsirit për arsye shëndetësore të hoxhës Shefqet Krasniqi, me lejen e Allahut do të vazhdojmë nga java e ardhshme”, thuhet në njoftimin në faqen e Krasniqit.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch