Connect with us

Lajme

‘E quajti bukuroshe dhe e ftoi në darkë’, reagon për herë të parë deputetja Doresa ndaj Menotr Shalës

Published

on

Deputetja e Listës “Guxo”, Daorsa Kica-Xhelili, ka reaguar sot për herë të parë, pas gjuhës seksiste që zv.drejtori i RTK-së, Mentor Shala e përdori ndaj saj. Ajo tha se nuk ka reaguar për këtë çështje deri më sot pasi asgjë nuk ia ndikon mendimin e lirë të saj.

Më tutje, deputetja në Komisionin për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, ka thënë se për të nuk ka rëndësi se kush çfarë flet, e kush çfarë poston, teksa shtoi se postimi i Shalës për të nuk ishte i rëndësishëm.

“Unë do të doja shumë shkurt, sepse po mendoj që i kemi trajtuar mjaft shumë çështjet e Bordit të RTK-së, tash e disa mbledhje që po mbahen. Para së gjithash për shkak se u ngrit tema e ditës së fundit ku është përmendur emir im, ekziston një arsye pse unë nuk kam reaguar. Është arsyeja që ditën kur unë e kam lexuar reagimin për mua nuk ka qenë qas i rëndësishëm. Për mua personalisht, kush çka flet, kush çka poston, nuk ma ndikon mendimin tim të lirë për çështje esenciale”, ka deklaruar ajo.

Kica-Xhelili tha se të premten kur edhe është publikuar postimi i Shalës, për të kanë folur qytetarët e shoqëria civile.

“Nëse dikush ka për të kundërargumentu diçka për ato që i them unë, jam e gatshme me dalë në debate publike dhe private, por ato kërkohen në mënyrë të denjë. Për shkak se kanë reagu shoqëria civile, mediat, po du me ardh te pika të tjetër që të premten unë nuk kam qenë zëri qytetarëve të Kosovës por qytetarët kanë qenë zëri jem, kam një borxh reciprok”, ka thënë ajo.

Zëvendësdrejtori i Radio Televizionit të Kosovës, Mentor Shala, të premten ka reaguar me një gjuhë të papranueshme ndaj deputetes së listës ‘Guxo’, Doarsa Kica-Xhelili, e cila në një intervistë e kishte përmendur atë, si zyrtar të RTK-së, raporton Gazeta Express.

Shala përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka thënë se po i duket se Doarsa e ka mendjen vetëm tek ai dhe e ka ftuar për një takim.

“Doarsa bukuroshja paska fol mbrame prap për mu. Shumë bre ka qef me ma përmend emnin. Po më duket vetëm te unë e ka mendjen! A e caktojmë një takim Doarsë, për drekë a për darkë a? Që don i thrrasim edhe ato mikeshat e tua në RTK! Knaqemi edhe t’kallxoj krejt për RTK-në, edhe nime e kupton çka është RTK-ja! E miqt e RTK-së?! Jo valla s’pi thrrasim!

Kallxom, kur po dalim, Doarsë!”, është shprehur Shala në Facebook-un e tij.

Continue Reading

Lajme

Ramabaja dëgjohet duke folur me zë të vogël teksa thotë: Xhavit Haliti është i mirë me e çu n’Hagë

Published

on

Teksa po diskutohet në për zhvillimet e fundit politik në vend, Sadri Ramabaja dëgjohet duke thënë për deputetin e Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, se është i mirë me çu në Hagë.

Gjersa analisti Blerim Latifi po komentonte afërsinë e Haki Abazit nga LVV-ja me atë të PDK-së, Xhavit Halitin, Ramabaja duke iu përgjigjur Valon Sylës dëgjohet me zë të ulët duke thënë se Haliti është i mirë me çu në Hagë.

“I mirë me çu n’Hagë”, thotë Ramabaja.

Continue Reading

Lajme

Deputetja e LDK-së: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Published

on

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka komentuar deklaratat e Abelard Tahirit nga PDK, se vendi duhet të shkojë në zgjedhje.

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka kërkuar që ngërçi parlamentar të zgjidhet përmes zgjedhjeve të reja në vend, shkruan Express.

Ai në një konferencë për media tha sot se mazhoranca nuk e ka vullnetin për të qeverisur.

“Ngërçi parlamentar do të zgjidhej më së mirë me zgjedhje të reja dhe meqenëse kemi hyre në një krizë të njëpasnjëshme të Kuvendit të Kosovës, siç duket mazhoranca është në një krizë të thellë pas zgjedhjeve të 14 nëntorit po shohim që nuk e kanë vullnetin me qeverisë. Nuk e kanë vullnetin me qenë prezent në Kuvend. Ju e keni parë nuk janë as ministrat, as deputetët. Kjo mazhorancë i ka dy drejtime. Ja duhet ta kthejë mandatin te populli, ose duhet me qeverisë vendin. Këta janë duke abstenuar realisht”, ka thënë Tahiri.

Por Bajrami mendon ndryshe.

“Nuk konsideroj se duhet të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme”, tha ajo në dPt te Fidani në T7.

“Kemi kritika për punën e kësaj Qeverie dhe mospërmbushjen e premtimeve por nuk besoj se duhet të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme. Besoj se zgjedhjet e njëpasnjëshme e kanë dëmtuar këtë vend”, përfundoi Bajrami.

Continue Reading

Lajme

U konfirmuar si ambasador i Kosovës në SHBA, vjen reagimi i parë nga Ilir Dugolli

Published

on

Ilir Dugolli, emri i të cilit u konfirmua nga MPJ për ambasador të Kosovës në SHBA ka reaguar për herë të parë për pozitën që do ta marrë.

Ai ka falënderuar ish-kolegët e tij, përfshirë Vlora Çitakun.

Në një postim në Twitter, ai ka thënë se ndihet i përulur dhe i nderuar që i është besuar një pozitë e tillë.

Postimi i plotë:

Faleminderit shumë për fjalët tuaja të mira! Jam i përulur dhe i nderuar që më është besuar një përgjegjësi kaq e veçantë e kryer ndër vite nga kolegë të nderuar Avni Spahiu, Akan Ismaili, Vlora Çitaku.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch