News

News

Në Gjermani pritet të ndahen ndihme nga 300euro për secilën familja që ka 2 ose më shumë femije

Fantastike/ Në Gjermani pritet të ndahen ndihme nga 300euro për secilën familja që ka 2 ose më shumë femijeMadje më e lartë se shuma maksimale që pritej më parë eshte nje ndihme per te gjithe dhe nje shprese per vendin. Angela Merkel thote se:“Madhësia e paketës do të arrijë në 130 miliardë euro për vitet […]

Read More
News

Reagim ndaj deklaratave të Ilir Mirenës: Mërgimtari Ibrahim Islami u kthye në Kosovë pas 30 vitesh në Gjermani

Analisti politik, Ilir Mirena, mbrëmë në Debat Plus në Dukagjin tha se mërgimtarët që e votojnë Albin Kurtin dhe e përkrahin Vetëvendosjen, të kthehen në Kosovë për të jetuar, pasi sipas tij, ata po i besojnë atyre. Mirëpo ka shumë raste që mërgimtarët janë kthyer në Kosovë, ndonëse kishin jetuar shumë gjatë në mërgim. Rasti […]

Read More
News

Piunët e Thaçit zbatojnë urdhrat e tij nga qelia

Ndonëse politikani “problematik” i Kosovës gjendet në burgjet e Hagës duke u mbajtur në paraburgim, Hashim Thaçi pas vetes në Kosovë ka lënë piunët e tij, të cilët ende zbatojnë urdhrat e tij. Këta piunë nuk po munden të çlirohen nga ai, ndonëse shefin e tyre nuk e kanë vërdallë. E tillë është edhe Gjykata […]

Read More
News

Më në Fund zyrtari i OBSH-së jep Lajmin e mirë për Evropën, Ja çfarë pritet te ndodh

Lajme te mira vijne nga OBSH per evropen. Hans Kluge thote se “Ne mund ta menaxhojmë virusin dhe ta mbajmë ekonominë të funksionojë” ndaj duhet shprese dhe ne po presim qe bota te filloj te marre frysme serisht.Ndaj presim lajme te mira. Numri i te infektuarve eshte ne renie edhe pse ne disa zona ka […]

Read More
News

Analiza e IFIMES: Edi Rama dhe Enver Hoxhaj ndaluan njohjet ndërkombëtare të Kosovës

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubjanë, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike në Kosovë në kontekstin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat do të zhvillohen më 14 shkurt 2021. Po sjellim pjesët më të rëndësishme […]

Read More
News

“Ka qenë punë e kryer që Vasfije Krasniqi të vijë në PDK, nuk e di çka ndodhi”

Kandidati i PDK’së për deputet, Memli Krasniqi, ka pranuar se kanë negociuar me Vasfije Krasniqi-Goodman për ta përfshirë si kandidate për deputete në listën e PDK’së. Në emisionin Pressing, Krasniqi ka treguar prapaskenat e negociatave me Vasfije Krasniqi. “Po, deri të shtunën në mëngjes sepse të shtunën janë dorëzuar listat. Me kohë të Amerikës qysh […]

Read More
News

Krasniqi: PDK-ja po hyn në zgjedhje që të fitojë

Memli Krasniqi nga PDK-ja, ka bërë të ditur se kjo parti në këto zgjedhje po hyn për fitore. Memli Krasniqi nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka thënë se, kjo parti po rritet dhe fuqizohet. “Kemi një rikthim dhe fuqizim të strukturës organike dhe bazës tonë”, thotë Krasniqi. Ai tha në T7, se pas zgjedhjeve […]

Read More
News

Reshitaj mburret pse skandalet në MPJ dolën në kohën e ministres Haradinaj-Stublla

Ish-deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, ka shprehur mburrje për “guximin” që ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka treguar në kohën e menaxhimit të saj me MPJ-në, me “nxjerrjen në shesh të skandaleve në diplomaci”. Edhe pse puna në diplomaci viteve të fundit është përcjellë me shumë skandale të punësimeve, Reshitaj ka […]

Read More
News

Edhe një akademik serb e pranon se Kosova, nuk është pjesë e Serbisë

Profesori serb i së drejtës ndërkombëtare dhe akademiku Tibor Varadi deklaroi sot për televizionin “N1” se Kosova është marrë padrejtësisht, në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, por se në të njëjtën kohë ajo nuk është pjesë e Serbisë e as administrata serbe në Kosovë nuk ka kompetenca. Pas deklaratës së kreut të Akademisë Serbe të […]

Read More
News

Nëse Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhje, a mund të jetë kryeministër pas zgjedhjeve si i nominuar nga VV? Flet juristi

Më shumë se vet zgjedhjet, tani çështje e shumëpërfolur është mundësia apo jo e kandidimit të Albin Kurtit për kryeministër të Kosovës. LVV-ja ka dorëzuar të shtunën listën e deputetëve, të cilës i prinë Albin Kurti, mirëpo ende nuk është zyrtare se a do të jetë Kurti bartës i saj. Kjo pasi Gjykata Kushtetuese në […]

Read More