Connect with us

Jetë

Byrek me djathë dhe kaçkavall – Receta moderne me shije të mrekullueshme

Published

on

byrek-me-djathe-dhe-kackavall-–-receta-moderne-me-shije-te-mrekullueshme

Padyshim, tradita shqiptare e përgatitjes së byrekut është e mrekullueshme në shijen që të ofron.

Por një recetë fantastike me prejardhjen nga kuzhina orientale, e cila të përfshin tërësisht me shijen e saj sigurisht do të bëhet pjesë e gatimeve të preferuara të amvisave shqiptare.

Ky gatim special është ideal për një vakt të plotë dreke por edhe për tryeza festash e rastesh familjare gjithashtu.

Përbërësit

Petë

6 vezë

3 gota uji qumësht

Dy lugë gjelle gjalpë i freskët

4-5 lugë vaj ulliri

100 gr djathë kaçkavall ose djathë i verdhë i butë i grirë që përdoret për pica

1 paketë pluhur pjekjeje (e gjeni në supermarkete)

Për mbushjen

200 gr djathë të bardhë ose gjizë

1 tufë majdanoz (Sipas preferencës)

Përgatitja

Në një tas hidhen vezët, qumështi dhe margarina ose gjalpi i shkrirë, vaji ullirit dhe pluhuri i pjekjes dhe i përziejmë.

Në një tepsi të lyer me gjalpin apo margarinën vendosim petën e parë.

Me ndihmën e një furçe kuzhine lyejmë petën me përzierjen e mësipërme (vezë, qumësht, gjalpë, vaj, pluhurin e pjekjes).

Në të njëjtën mënyrë vazhdojmë edhe me petët e tjera.

Djathin e thërrmuar ose gjizën e përziejmë me majdanozin e grirë imët.

E hedhim në gjithë sipërfaqen e tepsisë.

Më pas vendosim edhe petët e tjera të mbetura me të njëjtën mënyrë që vepruam më sipër.

Në fund e presim në katrorë byrekun dhe midis hapësirave të prera të byrekut i hedhim djathin e grirë kaçkavall ose djathin e picës.

Ngroheni furrën në 220°C dhe më pas vendosni byrekun për ta pjekur./Lajmi.net/

Continue Reading

Jetë

Biskotat e thjeshta pa miell – Të lehta dhe të shpejta, por plot me shije!

Published

on

Biskotat jemi mësuar t’i përgatisni me miell, gjalpë dhe vezë, por AgroWeb.org ju tregon një mënyrë shumë të thjeshtë për përgatitjen e tyre.

Receta e sotme nuk ka nevojë as për miell e as për gjalpë.

Gjithçka që do t’ju duhet është sheqeri, të bardha veze dhe kakao dhe do të krijoni disa ëmbëlsira me shije dhe aromë delikate.

Ndiqni me kujdes hapat e përgatitjes të shpjeguara në recetë dhe provojini që sot këto biskota speciale pa miell.

Përbërësit

250g sheqer pluhur

50g kakao e hidhur

Pak kripë

2 të bardha vezësh

100g çokollatë të grirë

Përgatitja

Për të nisur këtë recetë duhet të filloni me sitjen e sheqerit pluhur dhe kakaos.

Sitja e këtyre dy përbërësve krijon mundësinë që brumi i biskotave të ketë ajër gjithashtu dhe që sheqeri me kakaon të shkrihen plotësisht.

Kalojini përbërësit në një tas të madh, ndërkohë që grini çokollatës.

Përdorni çokollatën e zezë e cila përdoret për gatim, pasi çokollatat e tjera kanë sheqer të shtuar.

Kur të keni përfunduar edhe me çokollatën është koha që të rrihni të bardhat e vezëve.

Në një tas të pastër dhe të thatë hidhni vezët dhe shtoni pak kripë.

Punojini vezët me rrahësin elektrik derisa të formoni merengen e plotë.

Shtoni dalë nga dalë përzierjen me sheqer dhe kakao.

Nëse do të përdornit sheqer kokërr punimi i të bardhave të vezëve do të ishte më i gjatë, pasi sheqeri duhet të tretet plotësisht.

Kur sheqeri mbetet i patretur kur të piqni biskotat ai do të digjet duke hidhëruar shijen e ëmbëlsirave.

Pasi të keni përzierë sheqerin dhe kakaon tek merengia shtoni aty copat e çokollatës së grirë.

Merrni një tavë dhe lyejeni shumë lehtë me pak vaj dhe mbi të shtroni një letër pjekjeje.

Me ndihmën e lugëve hidhni pak nga masa që përgatitët duke u munduar që t’i jepni pakëz formë.

Futini në furrë të ngrohur me 200 gradë dhe piqini për 12-14 minuta.

Mund t’i provoni nëse janë bërë duke i shpuar edhe me njq kunjë dhëmbësh.

Pasi t’i hiqni nga furra lërini pak të ftohen dhe mund t’i shërbeni plot shije. /Lajmi.net/

Continue Reading

Jetë

Fërgesa me bizele dhe vezë – Dreka perfekte për mes-javën

Published

on

Në stinën e verës ushqimet bëhen më të lehta dhe të shpejta për t’u përgatitur.

Duke qenë se temperaturat e larta të heqin dëshirën për të ndenjur mbi sobë me orë të tëra, të gjithë kërkojmë receta sa më të thjeshta.

E tillë është edhe fërgesa me bizele që ju sugjeron AgroWeb.org sot.

Mjaftojnë vetëm 20 minuta dhe ju do të keni përgatitur drekën e shijshme dhe plot vlera për të dashurit tuaj.

Përbërësit

5 vezë

250ml salcë domateje

150g bizele

Kripë

Rigon

Vaj ulliri

1 hudhër

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete, në një tigan të hidhni pak vaj ulliri dhe hudhrën e shtypur.

Pasi hudhra të jetë skuqur lehtë shtoni salcën e domates, të cilën mund ta keni përgatitur edhe vetë.

Ajo që duhet të siguroheni është që të përdorni salcën në formën e pastës, pra të njëtrajtshme, jo atë me copa domatesh.

Mos u shqetësoni nëse keni shumë lëng domateje pasi do të duhet për përgatitjen e bizeleve.

Hidhni salcës erëzat tuaja të preferuara për t’i dhënë shije gjithashtu edhe kripë.

Tani është momenti që të shtoni bizelet e qëruara. Për këtë recetë mund të përdorni si bizelet e frigoriferit por edhe ato të freskëta.

Pasi të keni shtuar bizelet, mbulojeni tiganin me një kapak dhe lërini bizelet të ziejnë me lëngun e domateve për 15 minuta.

Më pas provoni një nga bizelet dhe shikoni nëse është gatuar, nëse e shikoni që ka mbetur pak e fortë mund të shtoni pak ujë.

Me një lugë krijoni disa gropëza mes bizeleve dhe aty thyeni vezët.

Spërkatini në sipërfaqe me pak kripë dhe rigon për t’u dhënë shije.

Mbulojeni përsëri tiganin me kapak dhe lërini vezët të piqen për 3-5 minuta në varësi të preferencës suaj.

Nëse i preferoni vezët e ujshme 3 minuta mjaftojnë, nëse i dëshironi më shumë të pjekura duhet t’i lini pak më gjatë.

Pasi të keni përfunduar me përgatitjen e tyre, lërini pak të mpikset më mirë fërgesa dhe shërbejeni.

Mund ta shoqëroni me sallatë, tarator të freskët apo me gjizë me hudhra dhe vaj ulliri./Lajmi.net/

Continue Reading

Jetë

Mënyra më e mirë për përgatitjen e mishit të kecit – Këshilla kuzhine

Published

on

Mishi i kecit përmban nivele të ulëta yndyre dhe kolesteroli. Ai është i pasur me hekur dhe proteinë duke u bërë kështu një zgjedhje e shkëlqyer për ata që konsiderohen si dashamirës të mishit.

Ky mish nuk ka dhjamë dhe është zgjedhja më e shëndetshme në krahasim me pulën, viçin dhe qengjin.

Një sasi prej 100 gramë mish keci ofron  124 kalori, 2.6 gramë yndyrë, 0.8 nga të cilat e ngopur, 25 gramë proteinë dhe 64 mg kolesterol.

Proteina është e rëndësishme sepse ju mban të ngopur gjatë dhe përbën një sistem mbështetës për riparimin e qelizave.

Mishi i kecit është shumë i butë, kërkon të piqet ngadalë që të nxjerrë në pah madhështinë e vet, ka një aromë të fortë dhe përbën një nga gatimet më të mira në vendin tonë.

Si ta përgatitni:

Merrni pjesën e kofshës së kecit dhe spërkateni me spec djegës, piper të kuq, hudhër, vaj ulliri, piper të zi dhe lëng limoni.

Fërkojeni mishin mirë që të përthithë erëzat, mbështilleni tepsinë me qese plastike dhe mbajeni në frigorifer (jo në zonën e ngrirjes) gjatë gjithë natës.

Të nesërmen, nxirreni mishin nga frigoriferi të paktën 30 minuta përpara gatimit.

Ndizeni furrën në 150°C dhe mishin fërkojeni me kripë.

Mbusheni gjysmën e tepsisë me ujë dhe mbulojeni atë me letër pjekjeje në shtresë të dyfishtë.

Sigurohuni që ta mbështillni fort dhe më pas futeni në furrë.

Piqeni mishin për rreth 4 orë dhe herë pas here spërkateni pjesën e sipërme të mishit me lëngun e tij.

Kur mishi të jetë gatuar, do të shkëputet lehtë nga kocka.

Lëreni tepsinë në temperaturë ambienti për 20 minuta. Hiqeni mishin me copa dhe servireni me salcë kosi, sallatë e turshi. /Lajmi.net/

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch