Author: admin

News

Reagim ndaj deklaratave të Ilir Mirenës: Mërgimtari Ibrahim Islami u kthye në Kosovë pas 30 vitesh në Gjermani

Analisti politik, Ilir Mirena, mbrëmë në Debat Plus në Dukagjin tha se mërgimtarët që e votojnë Albin Kurtin dhe e përkrahin Vetëvendosjen, të kthehen në Kosovë për të jetuar, pasi sipas tij, ata po i besojnë atyre. Mirëpo ka shumë raste që mërgimtarët janë kthyer në Kosovë, ndonëse kishin jetuar shumë gjatë në mërgim. Rasti […]

Read More
News

Piunët e Thaçit zbatojnë urdhrat e tij nga qelia

Ndonëse politikani “problematik” i Kosovës gjendet në burgjet e Hagës duke u mbajtur në paraburgim, Hashim Thaçi pas vetes në Kosovë ka lënë piunët e tij, të cilët ende zbatojnë urdhrat e tij. Këta piunë nuk po munden të çlirohen nga ai, ndonëse shefin e tyre nuk e kanë vërdallë. E tillë është edhe Gjykata […]

Read More
News

Analiza e IFIMES: Edi Rama dhe Enver Hoxhaj ndaluan njohjet ndërkombëtare të Kosovës

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubjanë, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike në Kosovë në kontekstin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat do të zhvillohen më 14 shkurt 2021. Po sjellim pjesët më të rëndësishme […]

Read More
News

“Ka qenë punë e kryer që Vasfije Krasniqi të vijë në PDK, nuk e di çka ndodhi”

Kandidati i PDK’së për deputet, Memli Krasniqi, ka pranuar se kanë negociuar me Vasfije Krasniqi-Goodman për ta përfshirë si kandidate për deputete në listën e PDK’së. Në emisionin Pressing, Krasniqi ka treguar prapaskenat e negociatave me Vasfije Krasniqi. “Po, deri të shtunën në mëngjes sepse të shtunën janë dorëzuar listat. Me kohë të Amerikës qysh […]

Read More
News

Krasniqi: PDK-ja po hyn në zgjedhje që të fitojë

Memli Krasniqi nga PDK-ja, ka bërë të ditur se kjo parti në këto zgjedhje po hyn për fitore. Memli Krasniqi nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka thënë se, kjo parti po rritet dhe fuqizohet. “Kemi një rikthim dhe fuqizim të strukturës organike dhe bazës tonë”, thotë Krasniqi. Ai tha në T7, se pas zgjedhjeve […]

Read More
News

Reshitaj mburret pse skandalet në MPJ dolën në kohën e ministres Haradinaj-Stublla

Ish-deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, ka shprehur mburrje për “guximin” që ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka treguar në kohën e menaxhimit të saj me MPJ-në, me “nxjerrjen në shesh të skandaleve në diplomaci”. Edhe pse puna në diplomaci viteve të fundit është përcjellë me shumë skandale të punësimeve, Reshitaj ka […]

Read More
News

Edhe një akademik serb e pranon se Kosova, nuk është pjesë e Serbisë

Profesori serb i së drejtës ndërkombëtare dhe akademiku Tibor Varadi deklaroi sot për televizionin “N1” se Kosova është marrë padrejtësisht, në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, por se në të njëjtën kohë ajo nuk është pjesë e Serbisë e as administrata serbe në Kosovë nuk ka kompetenca. Pas deklaratës së kreut të Akademisë Serbe të […]

Read More
News

Nëse Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhje, a mund të jetë kryeministër pas zgjedhjeve si i nominuar nga VV? Flet juristi

Më shumë se vet zgjedhjet, tani çështje e shumëpërfolur është mundësia apo jo e kandidimit të Albin Kurtit për kryeministër të Kosovës. LVV-ja ka dorëzuar të shtunën listën e deputetëve, të cilës i prinë Albin Kurti, mirëpo ende nuk është zyrtare se a do të jetë Kurti bartës i saj. Kjo pasi Gjykata Kushtetuese në […]

Read More
Uncategorized

Gjendet i vdekur në afërsi të Hanit të Elezit, burri i zhdukur nga Debelldehu i Vitisë

Hesat Rrahmani, 46 vjeç nga komuna e Vitisë i zhdukur nga data 14 janar, është gjetur i vdekur në territorin e Kaçanikut, merr vesh Gazeta Express nga burime të sigurta brenda Policisë së Kosovës. Hesat Rramani te entjen ishte nisur për në Maqedoni, pasi aty kanë familjarë, mirëpo pas tri orësh kishte hyrë sërish në […]

Read More
News

Skandaloze: 600.000 vaksinat anti-Covid që Kosova ka porositur përmes Austrisë janë të “Curevacit”, që ende s’janë aprovuar

Kosova ka porositur 600.000 doza të vaksinës anti-Covid nga prodhuesi gjerman “Curevac”, e cila ende nuk është aprovuar. Në një përgjigje, Ambasada e Austrisë në Prishtinë ka bërë të ditur se këto vaksina janë porositur përmes tyre. “Në kuadër të porosisë vetjake, Austria porosit edhe për Kosovën 600.000 doza të vaksinës nga prodhuesi ‘Curevac’”, thuhet […]

Read More