Connect with us

Lajme

Aksidenti fatal në Drenas, viktimat u sollën në gjendje të rëndë, 8 vjeçari me këmbë e dorë të thyer

Published

on

aksidenti-fatal-ne-drenas,-viktimat-u-sollen-ne-gjendje-te-rende,-8-vjecari-me-kembe-e-dore-te-thyer

Një aksident i rëndë ka ndodhur dje në fshatin Korroticë e Ulët të Drenasit, ku si pasojë kanë vdekur dy gra, ndërsa janë lënduar edhe 5 persona, tre prej tyre fëmijë.

Të gjithë të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetë, përkundër lëndimeve të marra.

Lajmin për aksidentin e djeshëm e ka konfirmuar për Express drejtori i Qendrës Kryesore të Mjeksësisë Familjare “Dr. Hafir Shala” në Drenas, Ismet Bogiqi, i cili ka treguar se dy viktimat kanë qenë në gjendje të rëndë shëndetësore, një prej të cilave është nisur për t’u transportuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, megjithëse nuk ka mundur t’i përballojë plagëve të marra dhe gjatë rrugës ka vdekur.

Ndërsa, mjekë në emergjencën e kësaj qendre kanë dhënë detaje për Express për viktimat dhe të lënduarit.

Ata kanë treguar se një nga viktimat është e moshës 26 vjeçare dhe është nga fshati Burojë, ndërsa tjetra është e moshës 48 vjeçare nga fshati Vërboc i Drenasit. Të dy viktimat janë familjare.

Ata kanë treguar se viktimat janë sjellë në qendër me lëndime të rënda, lëndime të brendshme dhe të jashtme.

Njëra nga viktimat ishte dërguar për tretman mjekësor në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Komoran dhe tjetra në Drenas. Njëra nga viktimat ishte dërguar pa shenja jete për trajtim.

“Të lënduarit janë sjellë me 4 autoambulanca. Ndërsa viktimat kanë pasur lëndime gjithkah, kanë pasur lëndime të jashtme dhe të brendshme, kanë pasur edhe ndrydhje. Një nga viktimat ka ndërruar jetë në Drenas, ndërsa tjetra duke u transportuar për në QKUK. Pasi ka ndërruar jetë, autoambulanca është kthyer prapa për të marrë pacientët tjerë për t’i dërguar në QKUK”, është thënë për gazetën.

Ndërsa, të lënduar kanë mbetur edhe tre fëmijët e viktimave(dy djem dhe një vajzë) dhe dy burra, njëri prej të cilëve nuk është familjarë i tyre dhe është nga Komuna e Suharekës.

Fëmijët janë të moshës 8 vjeçare, 10 vjeçare dhe 17 vjeçare.

Djali 8 vjeçar sipas mjekëve ka të thyer dorën dhe këmbën, ndërsa të gjithë të lënduarit tjerë kanë shpëtuar me dëmtime më të lehta.

“Në aksident kanë qenë të lënduar 5 persona. Një fëmijë është 7-8 vjeç, ai ka pasur të thyer këmbën dhe dorën. Ndërsa fëmija tjetër është i lindur në vitin 2004 dhe vajza në vitin 2011. Të gjithë janë jashtë rrezikut për jetë dhe janë dërguar në QKUK”, është thënë nga QKMF në Drenas.

Ndërsa, lajmin për aksidentin e djeshëm e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës.

“Ju njoftojmë se dy nga personat, e lënduar që ishin dërguar për tretman mjekësor, njëra në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Komoran dhe tjetra në Drenas, nuk kanë arrit të përballojnë plagët e shkaktuara nga aksidenti dhe të njëjtat kanë ndërruar jetë”, është thënë nga PK.

Kujtojmë që aksidentet në trafik në Kosovë janë të shpeshta, ku si pasojë edhe numri i viktimave vit pas viti është i lartë.

Continue Reading

Lajme

Gjakova shënon nesër ditën e çlirimit

Published

on

Gjakova kremton nesër 22-vjetorin e çlirimit.

Gjakova do të shënojë nesër 14 Qershorin – Ditën e Çlirimit, ku do të kujtohen dhe nderohen dëshmorët e kësaj komune, të cilët luftuan, sakrifikuan dhe flijuan jetën për liri.

Aktivitetet e shumta me rastin e kësaj dite do të fillojnë me homazhe te lapidari “Shokët e lirisë”, në sheshin “Agron Rama”, varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Meje dhe varrezat e martirëve në Çabrat, për të vazhduar me ndarjen e medaljeve për familjet e dëshmorëve të Komunës së Gjakovës.

Një program muzikor për fëmijë do të mbahet në Parkun e madh të qytetit, për të vazhduar me shfaqjen e mozaikut “Djemtë e Asfaltit”, punuar nga Alkent Pozhegu në Pallatin e Sporteve “Shani Nushi”.

Aktivitetet me rastin e 22-vjetorit të çlirimit, do të përfundojnë në mbrëmje me hapjen e ekspozitës kolektive Galeria e Arteve në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” dhe një koncert festiv në Parkun e madh të qytetit.

Continue Reading

Lajme

Zgjedhjet për kryetar të PD-së, Basha merr 80% të votave

Published

on

PD shpall rezultatin paraprak, Basha merr mbi 80% të votave

Kryetari i Komisionit të Administrimit të Zgjedhjeve në PD, Jemin Gjana ka bërë të ditur se rezultati zyrtar për kryetar partie pritet të publikohet nesër, ndërsa ai paraprak flet për një fitore bindëse të Lulzim Bashës.

Kryetari aktual i PD, sipas rezultatit paraprak të publikuar nga PD, ka marrë mbi 80% të votave. Kandidati i dytë më i votuar është Agron Shehaj me 15.55%, ndërsa Edit Harxhi ka marrë 2.45% dhe Fatbardh Kadilli 2% të votave, sipas Euroneës Albania.

Këto janë zgjedhjet e treta brenda PD-së që Lulzim Basha fiton. Në garën e parë për të marrë drejtimin e PD, ai fitoi në vitin 2013 përballë Sokol Olldashit, ndërsa në vitin 2017 pas humbjes në zgjedhjet parlamentare fitoi sërish garën për të qenë kryetar partie përballë Eduart Selamit.

Lulzim Basha e ka drejtuar Partinë Demokratike deri tani në tri procese zgjedhore kombëtare pa llogaritur zgjedhjet lokale 2019, që opozita i bojkotoi, zgjedhjet lokale 2015, zgjedhjet parlamentare 2017 dhe zgjedhjet e fundit parlamentare më 25 prill 2021.

Sprova e tij më e afërt do të jenë zgjedhjet lokale që parashikohet të zhvillohen në 2023. Por, në rast se Gjykata Kushtetuese nuk e shpall të vlefshëm procesin e mbajtur në vitin 2019, atëherë mund të kemi një datë më të afërt për përsëritjen e zgjedhjeve lokale që u mbajtën pa opozitën.

Continue Reading

Lajme

Osmani për Al Jazeera: Përpjekjet e UÇK’së ishin ta çlironin Kosovën nga regjimi gjenocidal

Published

on

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka dhënë intervistë për mediumin Al Jazeera.

Derisa ka folur për ish-krerët e UÇK’së që po gjykohen në Hagë për krime lufte, Osmani ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës të gjitha përpjekjet i ka pasur të, siç shprehet ajo, çlirojnë Kosovën nga regjimi gjenocidal.

“Në të njëjtën kohë, duhet të theksoj se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte një ushtri që doli nga njerëzit dhe luftoi për çlirimin. Në këtë kuptim, unë do t’i vija theksin fjalës çlirim, sepse të gjitha përpjekjet e saj ishin për të çliruar Kosovën nga regjimi gjenocid”, deklaroi presidentja Osmani.

Tutje, ajo thotë se përkundër dallimeve politike që ka pasur me ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe disa nga ish-udhëheqësit e tjerë të UÇK’së, të gjithëve duhet t’u çmohet kontributi për liri e pavarësi.

“Padyshim që kemi pasur dallime politike në të kaluarën me z. Thaçi dhe disa nga udhëheqësit e tjerë. Sidoqoftë, ka një gjë për të cilën jemi dakorduar të gjithë, të gjithë bashkërisht kemi kontribuar në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe ky është një kontribut që duhet të vihet në pah. Në të njëjtën kohë, ishte Kuvendi i Kosovës me vullnetin e tyre që ka themeluar Dhomat e Specializuara, të cilat duhet të punojnë me ligjet e Kosovës dhe Kushtetutën e Kosovës, në atë kuptim. Çdokush nga ne duhet të kuptojë kontributin që këta udhëheqës i kanë dhënë drejtësisë ndërkombëtare duke punuar vullnetarisht me Dhomat e Specializuara”, ka deklaruar ajo.

E para e vendit, tutje ka folur edhe për ‘non-papers’, të cilat i ka quajtur jo-relevante, derisa ka thënë se ato do lihen jashtë tryezës së diskutimit për dialogun Kosovë-Serbi në nivel të lartë politik.

“Për më tepër, unë do të doja të theksoja se këto letra nuk janë fare të rëndësishme. Ne duhet të kemi vetëbesim, sepse e dimë që kjo është një ide e rrezikshme, nuk kemi nevojë për një ‘non-paper’ për të na treguar se çfarë të bëjmë. Ne dimë çfarë të bëjmë dhe dimë çfarë të shmangim, dhe një nga aventurat e rrezikshme që do të shmangim me çdo kusht është ajo që lidhet me ndryshimet e kufijve”, ka thënë ndër të tjera Osmani.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch